"CARMEN - Miłość jest buntowniczym ptakiem"
Razem z marką Medicine oraz artystą Mikołajem Rejsem stworzyliśmy kolejną pracę w Krakowie!

 

Interaktywny mural „Carmen. Miłość jest buntowniczym ptakiem” na Rondzie Mogilskim w Krakowie nawiązuje do I aktu z opery „Carmen”. Postać kobiecego ducha wskazuje na trzy pierwsze takty „Habanery” i kieruje się w stronę Opery Krakowskiej. Symbolizuje wolną miłość, którą każdy może interpretować na własny sposób. Widniejące nuty to początek najbardziej rozpoznawalnego utworu opery „Carmen”. W tym przypadku nuty rozpoczynają się od klucza basowego, zachęcając do kontynuacji melodii. 

 


 

Carmen to opera francuskiego kompozytora Georges’a Bizeta z librettem Henriego Meilhaca i Ludovica Halévy’ego, opartym na noweli Prospera Meriméego o tym samym tytule. 

Mural powstał dzięki współpracy projektu „101 Murali dla Krakowa”, Pani Małgorzaty Jantos, wiceprzewodniczącej Rady Miasta Krakowa w latach 2010-2018, oraz marki Medicine – głównego Partnera realizacji. Autorem projektu jest pochodzący z Krakowa artysta Mikołaj Rejs.

Medicine, wykorzystując niestandardowe formaty, zdecydowało się przenieść sztukę na ulice polskich miast. W zgodzie ze swoją myślą przewodnią „Art is my Medicine” , marka podejmuje kolejne współprace z polskimi artystami oraz środowiskami działającymi na rzecz poprawy estetycznej przestrzeni miejskich. Projekt „Murale” hołduje sztuce na wielu płaszczyznach, nie tylko w modzie. W swoich założeniach wyróżnia go interdyscyplinarny charakter. Medicine po raz kolejny stara się łączyć modę z kulturą i sztuką oraz pozytywnie wpływać na warstwę wizualną polskich miast. W 2018 roku z inicjatywy Medicine powstały murale Beaty Śliwińskiej „Barrakuz” w Warszawie oraz Natalii Rak w Krakowie.

 

MIKOŁAJ REJS

wykonuje i projektuje murale, obrazy, ilustracje. Od końca lat 90-tych aktywny w sferze sztuki ulicy, zajmuje się również edukacją artystyczną oraz społeczną funkcją sztuki. Jego prace powstają przeważnie w przestrzeniach postindustrialnych. Uczestnik licznych imprez graffiti i street artu oraz wystaw zbiorowych. Tematyka tworzonych przez niego prac zatopiona jest w ludowych mitach. Jego murale zamieszkane są przez leśne bóstwa, dziwożony i inne fantastyczne stwory.