Zadaniem muralu „Wild City” jest odwrócenie uwagi przechodniów od betonowego miasta oraz przypomnienie i pokazanie, jak różnorodne i piękne gatunki dzikich roślin i zwierząt żyją wokół nas. 

„Wild City” to kolejny mural, który powstanie na Rondzie Mogilskim w Krakowie dzięki współpracy projektu „101 Murali dla Krakowa”, Pani Małgorzaty Jantos, wiceprzewodniczącej Rady Miasta Krakowa w latach 2010-2018 oraz marki Medicine – głównego Partnera realizacji. Koncept muralu, to wspólny projekt grafików Medicine – Olgi Mulicy, Joanny Krótkiej, Pauliny Czak oraz Piotra Jakóba.

 

         Zadaniem muralu „Wild City” jest odwrócenie uwagi przechodniów od betonowego miasta oraz przypomnienie i pokazanie, jak różnorodne i piękne gatunki dzikich roślin i zwierząt żyją wokół nas. Nie zapominamy również o ogromnym zagrożeniu dla dalszego istnienia tych istot na świecie. Mural ma więc wywołać refleksję na temat miejsca przyrody w mieście oraz uświadomić odbiorcom , że jeśli damy jej więcej przestrzeni, to odwdzięczy się nam barwami, zapachami, odgłosami, świeżym powietrzem, pięknem oraz jedyną w swoim rodzaju estetyką. Niezastąpioną rolę przyrody możemy sobie uświadomić w pełni, gdy zadbamy o to, aby nasze miasta nie były betonowymi pustyniami, lecz dawały możliwie dużo miejsca naturalnym procesom przyrodniczym.

 

         Głównymi bohaterami muralu są gatunki roślin i zwierząt, o których istnieniu, zwłaszcza w mieście, na co dzień nie pamiętamy. Coraz trudniej również w naturalnym środowisku jest spotkać choćby te najbardziej zagrożone gatunki: wilki, rysie, niedźwiedzie, nietoperze czy żubry. Pośród tych różnorodnych rysunków fauny i flory istotne miejsce dedykowane jest samemu napisowi „Wild City”, który będzie można odczytać tylko z dwóch miejsc w tunelu na Rondzie Mogilskim.

 

101 Murlai dla Krakowa mural Wild City

        

To kolejny mural wpisujący się w program marki Medicine, która, wykorzystując niestandardowe formaty, zdecydowała się przenieść sztukę na ulicę polskich miast. W 2018 roku zostały zrealizowane projekty Beaty Śliwińskiej „Barrakuz” oraz Natalii Rak, w 2019 zaś – na Rondzie Mogilskim Mikołaj Rejs wykonał mural pt. „Carmen. Miłość jest buntowniczym ptakiem”. W zgodzie ze swoją myślą przewodnią „Art is my Medicine”, marka podejmuje szerokie współprace z polskimi artystami oraz środowiskami działającymi na rzecz poprawy estetycznej przestrzeni miejskich. Celem projektu „Murale” jest również kreatywne łączenie mody z kulturą i sztuką oraz pozytywny wpływ na warstwę wizualną polskich miast. „Wild City” ma przypomnieć wszystkim o miejscu przyrody w betonowych miastach.

 

         To kolejna współpraca marki Medicine i fundacji Świadoma Przestrzeń, która jest organizatorem projektu „101 Murali dla Krakowa”. Fundacja skupia osoby chcące wspierać rozwój sztuki w przestrzeni publicznej miasta Krakowa – artystów, kuratorów, krytyków i menadżerów kultury. W ramach działalności statutowej Świadoma Przestrzeń inicjuje powstawanie murali, organizuje konkursy, wykłady, warsztaty i dyskusje na temat szeroko rozumianego street artu.

 

101 Murali dla Krakowa mural Wild City