Rok temu mural "Farbki" został zniszczony.
Teraz chcemy go naprawić wspólnie z mieszkańcami Krakowa!
Zróbmy to razem! Właśnie ruszyła zbiórka na zrzutka.pl

Mural "Farbki" powstał na Rondzie Mogilskim w ramach projektu "101 Murali dla Krakowa" w 2014 roku. Była to praca wyłoniona w konkursie, a autorem projektu jest Olaf Cirut. W realizację muralu było zaangażowanych wiele osób, sami na własną rękę szukaliśmy źródła finansowania dla tego projektu, dlatego gdy udało się pozyskać środki, radość przy malowaniu była ogromna. Przez te kilka lat mural wpisał się w przestrzeń, a na rondzie pojawiły się kolejne nasze realizacje, które miały tworzyć "galerię pod otwartym niebem". Pod koniec 2019 roku mural został poważnie zniszczony przez wandala, który postanowił zniszczyć nie tylko naszą pracę. Ucierpiało również wiele budynków w dzielnicy Grzegórzki, a sprawa została zgłoszona na policję. Ostatecznie wandal został złapany podczas malowania po kamienicy przy Teatrze Bagatela, co było dla nas bardzo dobrą informacją - mieliśmy nadzieję, że zostaną wyciągnięte z tego konsekwencje, ale niestety temat umarł, a słuch po wandalu zaginął....

 

 

Chcielibyśmy naprawić to, co bezprawnie zostało zniszczone i dlatego potrzebujemy teraz Państwa pomocy, żeby móc odnowić mural, który przez tak wiele lat cieszył przechodniów Ronda Mogilskiego. Chcemy pokazać, że w grupie siła, że możemy to zrobić wspólnie! Kilka dni temu skończyliśmy malowanie filarów- projektu "Wild City" na Rondzie Mogilskim i ta realizacja dała nam mnóstwo pozytywnej energii, pokazała, że tyle osób jest zainteresowanych estetyką ronda, że wspólnie możemy zrobić znacznie więcej. Olaf Cirut przygotował nowy, zmodyfikowany projekt muralu "Farbki". Pojawią się nim mieszkańcy Krakowa, którzy naprawiając mural, wspólnie walczą z hejtem i bezmyślnym wandalizmem w przestrzeni publicznej. Zniszczenie tego muralu stało się częścią jego historii. Sprawmy, aby ta historia skończyła się pozytywnie, a sam mural nadal budził w nas dziecięcą radość i optymizm.

 

 

Zebrane podczas zrzutki pieniądze przeznaczone zostaną na oczyszczenie ściany z zabrudzeń, zakup farb elewacyjnych Kabe, realizację prac malarskich, materiały maralskie, zabezpieczenie przestrzeni podczas malowania oraz pokrycie muralu warstwą zabezpieczającą.